Základné informácie o Guillan-Barrého syndróme

Kedy sa GBS prvý krát objavilo v odbornej literatúre? Viete ako sa volá známy spisovateľ, ktorý tuto chorobou trpel?

Guillan-Barrého syndróm sa po prvý krát zjavuje v lekárskej literatúre v roku 1859 pod názvom Landryho vzostupná paralýza. Postihuje periférny nervový systém, ktorý tvoria nervové štruktúry vychádzajúce z miechy. Patria sem aj hlavové a chrbtové nervy. Zasahuje aj do autonómneho nervového systému, ktorí zodpovedá za pohyby prebiehajúce u telesných funkcií, ktoré nie sú ovplyvňované vôľou. Je to napríklad srdečná frekvencia, slinenie a činnosi tráviaceho ústrojenstva.

Nik nevie, čo tento syndróm spôsobuje a je ťažké rozoznať jeho počiatočné príznaky. Zjavuje sa u osôb rozličného veku a pohlavia, vyskytuje sa v každom roènom období a vo všetkých častiach sveta. Taktiež postihuje dobrých, aj zlých, dokonca aj politikov či sebcov. V mnohých prípadoch sa ochrnutie šíri od spodnej časti dolných konèatín, postupuje od chodidiel celým telom nahor, ale niekedy sa zastaví. Syndróm sa často zjavuje po rôznych infekciách, operáciách, očkovaní, čo svedčí o tom, že organizmus produkuje látky, ktoré ničia svoje vlastné tkanivá.

Ale od ostatných chorôb, s ktorými si ho možno v začiatočnom štádiu zameniť, sa odlišuje spontánnou remisiou a uzdravením. Toto uzdravenie môže prísť v priebehu niekoľkých týždňov, ale môže trvať aj dlhšie ako dva roky. Vážna je ale skutočnosť, že neexistuje nijaký prostriedok, ktorý by zmiernil, alebo ovplyvnil rýchlosť či rozsah rekonvalescencie.

Kde sa syndróm spomína? Joseph Heller, americký spisovateľ a autor známeho protivojnového románu "Hlava XXII", ochrnul následkom Guillan-Barrého syndrómu v roku 1981 (12. december). Syndróm opisuje spoločne so Speedom Vogelom v knihe "Nebolo mi do smiechu".

Z ďaľších autorov, ktorí sa venovali problému by som vybral Glóriu Hatrickovú s knihou "Maska", "Posteľ číslo 10" od Sue Baier a Mary Zimmeth Schomakerovej , alebo "Môžeš to by? ty" od Dave Borshika. Táto literatúra je na Slovensku nedostupná a je potrebné si ju zohnať v zahraničí.

GBS - veľmi nepríjemný syndróm, ktorý ešte nie je známy širokej verejnosti a tak si ani neuvedomuje jeho nebezpečenstvo.

Pozrite si ma v telke!

Ďakujem tímu relácie Cesta, najmä p.Petrovi Osúchovi, že natočili najlepšiu reláciu o Guillan Barrého syndróme.

Reláciu si pozrite tu. 


Pozývam Vás do skupiny na Facebooku pre všetkých čo prekonali alebo práve prekonávajú GBS. Môžte sa pýtať na čo chcete ohľadom tejto choroby, môžme sa navzájom podporiť a dávať si nádej ktorá verím že existuje. Pridajte sa tu.


Som na Facebooku:
(kľudne si ma pridajte)

odkaz
 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti